Nejrychlejší způsob výběru správné matrace
Pomocí Průvodce výběrem zúžíme nabídku matrací s výsledkem, který odpovídá zaškrtnutým preferencím.
Postup:
1/ V kategorii Matrace si zvolíme preferovanou podkategorii - Polyuretanové nebo Latexové nebo Pružinové nebo Kombinované. Lze samozřejmě postupně zkusit výběr ve více podkategoriích.
2/ V těchto podkategoriích se nachází Průvodce výběrem. Vstup je na liště vlevo.
3/ První parametr Typy matrací je informativní - doporučujeme nic nezaškrtávat.
4/ Po rozkliknutí dalšího parametru se objeví nová nabídka možností výběru. Vodítkem jsou vysvětlující texty. Pokud nezašktneme žádné políčko (nebo zaškrtneme všechna políčka) dále postupují všechny matrace do další volby. Pokud zaškrtneme jedno (nebo i více políček - ne všechny) výběr matrací zúžíme. Po zaškrtnutí políčka se výběr mění automaticky a pod Průvodcem výběrem se zobrazují matrace odpovídající aktuální volbě.
5/ Postupujeme vždy k dalšímu parametru směrem dolů. Jak budeme postupovat, budou se nám objevovat mezi aktivními volbami i volby neaktivní, které nelze zaškrtnout a které neřešíme.
6/ Doporučujeme projít všechny parametry, výsledek pak bude přesnější.
Takto vybrané matrace jsou velmi dobrým vodítkem pro konečné rozhodnutí o nákupu matrace.
Doporučujeme si také přečíst v Blogu související články v kategorii Zdravé spaní.
Návod
Cílem Průvodce výběrem je podle preferencí zákazníka zúžit širokou nabídku matrací na několik typů, ze kterých se snadněji vybírá. Průvodce je v podstatě parametrické vyhledávání s komentářem, kde si zaškrtáváme jednotlivé možnosti.
Standardní postup je, že ve sloupci otvíráme jednotlivé parametry shora dolů a označujeme požadované možnosti. Pokud si u nějakého parametru nejsme jisti, nemusíme nutně zaškrtávat volbu. Některé možnosti mohou být také neaktivní - to znamená, že v současné době není v nabídce matrace s touto volbou.
Pozn. - u parametru Kombinace s podkladem si vybereme pevný laťkový nebo lamelový rošt a podle této volby vyplníme Maximální zatížení s pevným podkladem nebo Maximální zatížení s lamelovým roštem.
Když se projde sloupec parametrů, výsledkem by měla být užší nabídka matrací, které se nejvíce hodí pro daného zákazníka. Pokud je výsledkem příliš mnoho matrací nebo naopak žádná matrace, upravíme volby u parametrů.
Pozn. - Průvodce výběrem nevybírá ze všech matrací, ale pouze z dané kategorie (každá kategorie matrací má svého Průvodce).
Matrace podle druhu pěn
Typy latexových matrací
Druhy latexu
Typy pružinového jádra
Typy kombinovaných matrací
V této kategorii jsou uvedeny matrace z předchozích třech kategorií, které jsou ale na rozhraní těchto kategorií. Zde jsou přehledněji uspořádané podle kombinací materiálů
Kombinace s podkladem
V tomto seznamu není uvedená pevná deska, protože jako podklad není příliš vhodná. V tomto případě není umožňeno větrání matrace ze spodní strany. Pokud ve stávající posteli již pevná deska je, doporučujeme do ní udělat odvětrávající otvory (tak, aby nebyla narušena únosnost desky). Potom vybíráme z matrací vhodných pro kombinaci s pevným laťkovým roštem.
Maximální zatížení s pevným podkladem
Pokud je matrace kombinována s pevným podkladem, musí celé zatížení přenášet sama a i výška maximálního průhybu matrace je nižší než v kombinaci s lamelovým roštem. Proto je u matrace uváděno maximální zatížení o 10 kg nižší, než u stejné matrace v kombinaci s lamelovým roštem.
Maximální zatížení s lamelovým roštem
Pokud je matrace kombinována s lamelovým roštem, část zatížení se přenese do roštu a zvýší se také zóna možného půhybu matrace (což je důležité u vyšších hmotností uživatele). Proto je u matrace v této kombinacií uváděno zatížení o 10 kg vyšší, než u stejné matrace v kombinaci s pevným roštem.
Výška matrace
Matrace do výšky 15 cm se používají zejména pro děti, juniory a pro dospělé pouze s malou hmotností. Matrace od 15 do 18 cm tvoří střed nabídky a jsou doporučovány pro střední hmotnosti. Matrace od 18 do 27 cm slouží pro vyšší hmotnosti a v těcho výškách je provedení matrací luxusnější. Speciální matrace s výškou 32 cm je určená pro velká zatížení.
Výška matrace se vypočítává tak, že se k výšce jádra připočte 1 cm na potah.
Pokud zvolíme více výškových rozměrů v řadě za sebou, zobrazí se matrace s výškami v tomto rozsahu.
Tvrdost matrace
Na porovnávání tvrdosti se musíme dívat jen jako na přibližnou hodnotu. Velmi těžké je strovnání tvrdosti napříč kategoriemi, protože se jedná o jiné materiály s jinými vlastnostmi. Také je obtížné zařadit matrace, které mají měkkou vrstvu nahoře a tvrdší střední vrstvu.
Polyuretanové matrace jsou celkově tvrdší než latexové matrace. To znamená, že velmi tvrdá polyuretanová matrace bede výrazněji tvrdší než velmi tvrdá latexová matrace. Jedná se o srovnání matrací v rámci jedné kategorie.
U pružinových matrací jsou měkčí matrace s taštičkovým jádrem a měkčí vrchní vrstvou. Středně tvrdé a tvrdší matrace jsou s jádrem Bonnell, zesíleným jádrem Bonnell a výztužnými vrstvami jako například kokosem.
Půdorysné zóny
Půdorysné zóny mají velký vliv na celkové kvalitní fungování matrací. Zóny zohledňují rozložení hmotnosti v lůžku - zesilují části s vyšší hmotností (střed) a zeslabují části s malou hmotností (ramenní zóna). Pomocí zón je také řešeno odvětrání matrací.
U polyuretanových matrací jsou zóny tvořené prořezem materiálu, u latexových matrací různě velikými otvory v materiálu a u pružinových matrací různou tlouštkou pružin.
Do matrací bez zón počítáme u polyuretanových matrací monoblok pěny nebo kombinaci monobloku s nopkovou vrstvou (která sice náznak zón má, ale jedná se spíše o designovou záležitost a zůsob odvětrání vrchní části matrace).
Vyztužení střední části
Matrace s vyztuženým středem funguje tak, že se měkčí horní část velmi dobře přizpůsobí křivkám těla a tvrdší střed tělo podepře, aby nedošlo k přílišnému "zapadnutí" do matrace. Toto dělení matrace má velký vliv na její celkové dobré fungování a to zejména v kombinacích s vrchní latexovou vrstvou nebo polyuretanovou studenou případně viskoelastickou pěnou.
Vrchní vrstva
Vrchní vrstava z velké části ovlivňuje pocit, jaký máme z matrace. Velmi dobře fungují matrace, které mají vrchní vrstvu měkčí a pod ní je středová vrstva tužší.
Rozdílná tvrdost z každé strany
Pokud není matrace symetricky uspořádaná, má z každé strany jiné vlastnosti. Rozdíl může být malý, nebo i výraznější. Výhoda asymetrické konstrukce spočívá v tom, že pokud by nevyhověla jedna strana matrace, může vyhovovat druhá.
Nejvýraznější rozdíl je u polyuretanových matrací a tam, kde z jedné strany je viskoelastická nebo latexová vrstva a z druhé standardní polyuretanová pěna.